Pirinç

Pirinç Pilavı Tarifi İçin Malzemeler

  • 3 su bardağı pirinç
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • göz sıvı yağı
  • Yarım su bardağı şehriye (ben şehriye kullandım)
  • 1 et bulyon

Pirinç Pirincinin Tanımı Nasıl Yapılır?

Not ekle Tarifi Yazdır
  1. Pirincimizi yıkayıp sıcak tuzlu suda bir süre bekletiyorum. Bulyonu 1 bardak suya döküp sıcak su ile açıp kenarda bekletiyorum. Pişince suyunu süzüp kenara alıyorum.
  2. Önce yağı tavaya alıp şehriyelerin rengi değişene kadar karıştırıyorum. Ardından pirinci ekleyip tereyağını ekleyerek kavuruyorum. Tereyağı eriyene kadar karıştırıyorum.
  3. Daha sonra bulyonu koyduğum bardağı ve kalan suyu ekleyip ocakta önce yüksek sonra kısık ateşte suyu çekerek pişiriyorum.
  4. Suyunu çektikten sonra üzerine bir peçete serip dinlenmeye bırakıyorum. Dilediğiniz zaman lif yiyebileceğiniz pilavımız servise hazır. Fotoğraf ve yorumlarınızı bekliyorum. Deneyecek olanlara bol şans.

Not 1: Eklediğim su sıcak değil. Sıradan musluk suyu.

Not 2: Misafir için yaptım. Yapacağınız adete göre pirinç kaplarının sayısını arttırıp/azaltabilirsiniz. Pirinç kaplarının sayısını 2 ile çarparak su ekliyoruz. 1 su bardağı bulyon olacak şekilde hesaplamayı unutmayın.

Not 3: Tavuk suyu pirince sarı bir renk verir ve beyazlaşmasını ve lif gibi olmasını engeller. Bu yüzden et bulyon kullanmanızı tavsiye ederim.

Pirinç Fotoğraflı Pirinç Tarifi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir